Нагороди Ради Європи

Залюбовський Ілля Іванович

Ілля Іванович Залюбовський

Видатний вчений, доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, Заслужений працівник науки і техніки України, заслужений професор ХНУ ім.В.Н.Каразіна.

Народився 15 червня 1929 року у с. Бутенки Кобеляцького району Полтавської області.

У 1954 році закінчив Харківський державний університет ім. О.М.Горького за спеціальністю “фізика”. З 53 років загального стажу 50 працює в колективі Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна.

З 1967 рік по теперішній час обіймає посаду проректора з наукової роботи ХНУ ім. В.Н.Каразіна.

У 1967 році співробітниками кафедри експериментальної ядерної фізики під керівництвом І.І. Залюбовського було відкрито явище радіовипромінювання широких атмосферних злив космічних променів. Цикл робіт відзначений Державною премією УРСР.

Вченому-фізику І.І. Залюбовському, одному з перших у світі, вдалося розв’язати задачу стосовно вимірювання статистичних електромагнітних моментів атомних ядер. За цикл робіт “Визначення структури атомних ядер за допомогою магнітних моментів вибудованих атомів” у 1983 році відзначений премією АН України ім. К.Д.Синельникова.

У 1999 році удостоєний Державної премії України в галузі науки і техніки.

Під керівництво І.І.Залюбовського в Харківському університеті створено потужну експериментальну базу для розв’язання фундаментальних задач радіаційної фізики твердого тіла, радіаційного матеріалознавства, біофізики та медицини, радіаційних випробувань та розробки нових технологій.

За сприяння І.І. Залюбовського в ХНУ ім. В.Н.Каразіна створена база для рівноправного міжнародного науково-технічного співробітництва.

Викладає в ХНУ ім. В.Н.Каразіна, а також в університетах інших країн. На основі його лекцій написано підручники “Ядерна фізика ” (1991 р.), “Ядерна спектроскопія”(1980 р.), “Ядерна фізика” (1991 р.).

Автор понад 350 наукових робіт, 5 монографій і 2-х підручників для студентів фізичних спеціальностей університетів.

Голова експертної ради природничих наук при Міністерстві освіти і науки України, член Комітету з державних премій України в галузі науки і техніки.

Член наукової ради НАН України з ядерної фізики та фізики високих енергій. Багато років представляє уряд України в Об’єднаному інституті ядерних досліджень (м. Дубни, Росія).

Головний редактор журналу “Ядра, частицы, поля», член редколегії “Української фізичного журналу”.

Нагороджений: двома орденами Трудового Червоного Прапора (1976р., 1986р.), орденом “За заслуги” III та II ступенів (1998р., 2004р.).

Лауреат премій імені К.С.Синельникова (1983р.), імені Ярослава Мудрого (1994 р.), двох Державних премій України в галузі науки і техніки (1971р., 1999 р.).

Новини

Анонс

Опитування

Чи приймаєте ви участь у весняних суботниках?

Архів опитувань
 • Бібліотека імені Євгенія Кушнарьова
 • Kharkov Siren
 • Фестиваль "Світ книги"
 • письмо городскому голове
 • Державні закупівлі. Нормативно-правова база

Важливо!

Телефони термінового виклику

Розсилка

 • Департамент підприємництва та споживчого ринку Харківської міської ради
 • Образование
 • семья и молодежь
 • Харьківский водопровід (КП "ВТП "Вода")
 • Офіційний сайт КП «Харківський метрополітен»