Нагороди Ради Європи

КУТАЇСІ, Грузія

КУТАЇСІ, Грузія
Площа: 70.0 км2

Населення: 185,965 (2002 р.)

Мова: грузинська

Релігія: православні

Географічне положення:

Місто розташоване в Західній Грузії (Імеретія) по обидва боки річки Ріоні на висоті 125—300 м. над рівнем моря.

Одне з центральних міст караванного шляху, що з’єднував Азію з Європою. Місцезнаходження Кутаїсі робить його сполучним центром між різними регіонами Західної Грузії.

За 100-150км. від Кутаїсі розташовані морські порти Поті та Батумі, а також курортні зони Цхалтубо, Кобулеті, Абастумані та ін.

 

Історія:

Кутаїсі – одне з найстаріших міст світу. Археологи та історики досі сперечаються про вік міста: за одними даними йому 3500 років, за іншими – 2800. Перші згадки в історії відносяться до VI—III ст.ст. до н. е. Кутаїсі згадується в античних творах як прекрасне місто Колхіди, в якому жила Медея, викрадена грецьким героєм Ясоном разом із «золотим руном».

З 806 року – столиця Абхазького царства. До визволення Тбілісі від турків-сельджуків (1122) був резиденцією грузинських царів. З XV ст. – центр Імеретинського царства. У 1760-х був захоплений турками і звільнений російськими та імеретинськими військами у 1770р. У 1810р. приєднаний до Росії. З 1846р. – центр Кутаїської губернії. За радянського періоду – другий за значенням промисловий центр Грузії.

У вересні 1995 року під егідою ЮНЕСКО святкувався 1000-літній ювілей з дня проголошення Кутаїсі столицею об’єднаної Грузії.

 

Економіка:

Промисловий потенціал міста складають автомобільний, електромеханічний, тракторний заводи, завод гумово-технічних виробів, шовкове виробниче об’єднання та меблевий комбінат, бавовняно-ткацька та шерстяна фабрики, малі й середні харчові підприємства.

Після розпаду Радянського Союзу економіка Кутаїсі, як і всієї Грузії, зазнала глибокої кризи.

 

Освіта:

У місті працюють педагогічний інститут, факультет Грузинського політехнічного інституту, гірничий, автомеханічний, лісотехнічний та кооперативний технікуми; медичне, музичне та культурно- просвітницьке училища.

 

Культура:

Древня столиця Колхідського та Імеретинського царств Кутаїсі вважається одним з найсвоєрідніших міст країни. Цікаві мальовнича набережна Ріоні з «висячими верандами», Історико-етнографічний музей, Будинок-музей А.Г.Цулукідзе, Будинок-музей З.П.Паліашвілі, Картинна галерея та знамениті руїни собору Богоматері (храм Баграті, X-XI ст.ст.), в якому був коронований Давид Будівник.

Недалеко від міста розташований знаменитий культовий центр Гелаті (XIIст.) із знаменитою Гелатською академією, Плато Динозаврів, печера Сатапліа та водограй біля села Горді.

В місті працюють оперний, драматичний та ляльковий театри.

 

Поріднені міста:

Кутаїсі має 15 поріднених міст в Європі та Америці, серед них: Ньюпорт (Велика Британія), Донецьк (Україна), Харків (Україна), Рашт (Іран), Нікея (Греція), Пловдив (Болгарія), Ашкелон (Ізраїль), Самсун (Турція), Гянджа (Азербайджан), Гюмрі (Вірменія), Колумбія (Місурі, США), Гензелькінхель (ФРН), Віторія Гастейс (Іспанія) та ін.

Кутаїсі є членом Всесвітньої організації поріднених міст та членом Міжнародної Ради цієї організації.

 

Побратимські відносини:

Угоду про співробітництво між містами Харковом і Кутаїсі було підписано 23 серпня 2005р.

В рамках Угоди відбуваються щорічні обміни офіційними делегаціями.

У серпні 2005р. підписано Угоду про співробітництво між Торговоельно-промисловими палатами Харкова і Кутаїсі.

У серпні 2005р. за підтримки грузинської діаспори міста Харкова було здійснено велику культурну акцію, присвячену Року Грузії: Державний Ансамбль пісні і танцю Грузії “Кутаїсі” виступив з концертами на різних сценах міста Харкова.

У січні 2006 року відбувся візит науковців Кутаїського університету до НТУ “ХПІ”, що поклав початок співпраці двох вузів у напрямку створення Центру дистанційного навчання в Кутаїсі.

У червні 2007 року в місті Кутаїсі на честь Року України в Грузії було організовано фотовиставку «Харків – місто-побратим Кутаїсі».

Новини

Анонс

Опитування

Чи приймаєте ви участь у весняних суботниках?

Архів опитувань
 • Бібліотека імені Євгенія Кушнарьова
 • Kharkov Siren
 • Фестиваль "Світ книги"
 • письмо городскому голове
 • Державні закупівлі. Нормативно-правова база

Важливо!

Телефони термінового виклику

Розсилка

 • Департамент підприємництва та споживчого ринку Харківської міської ради
 • Образование
 • семья и молодежь
 • Харьківский водопровід (КП "ВТП "Вода")
 • Офіційний сайт КП «Харківський метрополітен»