Нагороди Ради Європи

БЄЛГОРОД, Російська Федерація

БЄЛГОРОД, Російська Федерація

Територія: 153,1 кв.км.

Населення: 348,2 тис. (2006)
 
Мова: російська
 
Релігія: православна
 
Звання: Місто 1-го салюту. Місто воїнської слави.
 
Географія: Бєлгород розташований на південному краї Середньоруської височини, переважно на правому березі ріки Сіверський Донець (права притока Дону), за 695 км. на південь від Москви. Бєлгород займає вигідне географічне положення, є прикордонним містом, центром контактної зони Росії з Україною, оскільки від кордону з Україною його відділяє 40 км.
Історія

Бєлгород було засновано указом царя Федора Іоановича 11 вересня 1596 року як прикордонну фортецю. З 1658 р. Бєлгород був головним містом т.з. «Бєлгородської межі - 800-кілометрової оборонної лінії, що захищала Московське царство від набігів кримських татар. На початку XVIII ст., після будівництва Українної оборонної лінії, стратегічне значення Бєлгорода значно зменшилось. Після завоювання Криму у 1785 році місто було виключене з числа діючих фортець.

У 1727-1779р.р. місто було центром Бєлгородської губернії, до якої входили такі міста як Орел та Харків. Після скасування губернії Бєлгород стає повітом Курської губернії.

Радянську владу в місті було встановлено 26 жовтня (8 листопада) 1917р.10 квітня 1918р. Бєлгород був окупований німецькими військами. Після укладення Брестського миру демаркаційна лінія пройшла на північ від міста. Бєлгород було включено до складу Української Держави гетьмана Скоропадського. 20 грудня 1918р. після зайняття міста Червоною Армією Бєлгород було повернуто до складу РРФСР. З 24 грудня 1918р. по 07 січня 1919р. в Бєлгороді перебував Тимчасовий Робітничо-Селянський уряд України під керівництвом Г.Пятакова.

Під час Великої Вітчизняної війни поблизу Бєлгорода йшли кровопролитні бої. На честь звільнення Бєлгорода та Орла від фашистів 05 серпня 1943 року було дано салют в Москві. З тих пір Бєлгород називається містом першого салюту, а 5 серпня святкується День міста.

У 1954 місто стає адміністративним центром Бєлгородської області.

Сучасний Бєлгород – одне з найкрасивіших міст півдня Росії. Неодноразово місто займало почесне місце по чистоті та благоустрою серед міст Росії з населенням від 100 до 500 тисяч чол. Чисельність населення міста з кожним роком помітно збільшується за рахунок прибульців з півночі.

Економіка: 

Одним з пріоритетних напрямків в економіці Бєлгорода є видобування та експорт міді. Крейда, що видобувається на території Бєлгородської області, не має аналогів у всьому світі. Крім того, на території Бєлгородської області відбувається видобуток залізної руди, величезні поклади якої займають і сусідні області – так звана «Курська магнітна аномалія».

Промисловість міста представлена провідними підприємствами хімічної, фармацевтичної, деревообробної, легкої, харчової промисловості, машинобудування та виробництва будівничих матеріалів. У місті функціонують біля 675 великих та середніх підприємств. Промислову основу міста складають ВАТ «Бєлгородскьий завод гірничого машиноюбудування», ЗАТ «Енергомаш», ВАТ «Бєлгородасбестцемент», ТОВ «ЗБК-1», ВАТ «Бєлгородський завод «Ритм», ВАТ «Бєлгородскьий цемент», ВАТ «Бєлгородський абразивний завод» та ін.

Активно розвивається малий бізнес: на 1 січня 2007 року в місті зареєстровано 10,5 тис. підприємців без утворення фізичної особи та 8,1 тис. малих підприємств.

Бєлгород – великий транспортний вузол, де перетинаються шляхи, що ведуть з півдня на північ та із заходу на схід країни. Тут розташовані великий залізничний вокзал та міжнародний аеропорт, що забезпечують транспортне сполучення всередині області та з сусідніми регіонами.

Освіта та культура

В системі освіти міста – 8 вищих, 7 – середньо-спеціальних та 50 – загальноосвітніх навчальних закладів, серед яких: Бєлгородський державний університет, державний технологічний університет імені В. Г. Шухова, університет споживчої кооперації, юридичний інститут МВС Росії, державна сільськогосподарська академія, державний інститут культури та мистецтв, Бєлгородська православна духовна семінарія (з місіонерською спрямованістю) та ін.

На території міста знаходяться 75 пам’яток історії та культури, що мають історичну, наукову та художню цінність та охороняються державою. Тут працюють краєзнавчий музей, драматичний театр ім. М. С. Щепкина (уродженця Бєлгородскої області), Музей-діорама «Курська битва. Бєлгородський напрямок», театр ляльок, три кінотеатри, Палац спорту «Космос», льодова арена «Помаранчовий лід».

Міста-партнери

Адміністрація міста приділяє велику увагу міжнародному співробітництву. У різні роки партнерські договори були підписані з містами різних країн: м. Херне ( Німеччина); м. Елджин (Велика Британія); м. Уейкфілд (США); м. Ополє (Польща); м. Чань-Чунь (КНР); м. Харків (Україна).

Розвиток побратимських зв’язків між Харковом і Бєлгородом

Угоду про встановлення поріднених зв’язків між містом Харків (Україна) та містом Бєлгород (Російська Федерація) та співробітництво в торговельно-економічній, науково-технічній і гуманітарно-культурній галузях було підписано 18 вересня 2001 року під час Форуму міст-побратимів України та Росії, що його організувала в місті Києві Міжнародна Асоціація «Поріднені міста».

Щорічно відбуваються обміни офіційними делегаціями з нагоди Дня Перемоги, Дня міста Бєлгорода і Дня міста Харкова, співпраці в галузі культури, спорту та роботи з молоддю.

Доброю традицією стали також взаємні відвідини міст ветеранами Великої Вітчизняної війни на День Перемоги.

З 2002 року команда міста-побратима Бєлгорода є постійною активною учасницею Міжнародного футбольного турніру дитячих команд міст-побратимів Харкова і займає високі місця. Команда міста Бєлгорода з 2004 року бере участь у Міжнародному фестивалі-конкурсі спортивного бального танцю “Кубок Харківського міського голови».

Фольклорні дитячі ансамблі міст-побратимів неодноразово виступали в Харкові та Бєлгороді в рамках різних свят та фестивалів, зокрема, у 2005-2006 роках колективи з Бєлгорода брали участь у Міжнародному фестивалі дитячих ансамблів народного танцю „Зелен Світ” на честь Дня Незалежності України та Дня міста Харкова. За роки побратимства міст діти з Бєлгорода неодноразово брали участь у конкурсах дитячих малюнків, зокрема в рамках «Бієнале від 5-ти до 10-ти».

З метою обміну досвідом в галузі освіти та науки у грудні 2006 року місто Бєлгород відвідала делегація Фрунзенського району міста Харкова, яка відвідала Бєлгородський державний університет, духовно-просвітницький центр в ім’я Святителя Іоасафа, дитячий садочок, ліцей та школи міста; ознайомилася з досягненнями бєлгородських педагогів з реалізації пріоритетного національного проекту «Освіта» та цільових освітніх програм, що діють у Бєлгороді.

Останнім часом активізувалася співпраця у сфері житлово - комунального господарства. Зокрема, у квітні 2007 році було здійснено візит делегації постійної комісії з питань ЖКГ, благоустрою та інженерної інфраструктури міста Харківської міської ради до Бєлгорода з метою обміну досвідом у питаннях реформування ЖКГ, яке здійснюється в Харкові.

Новини

Анонс

Опитування

Чи приймаєте ви участь у весняних суботниках?

Архів опитувань
 • Бібліотека імені Євгенія Кушнарьова
 • Kharkov Siren
 • Фестиваль "Світ книги"
 • письмо городскому голове
 • Державні закупівлі. Нормативно-правова база

Важливо!

Телефони термінового виклику

Розсилка

 • Департамент підприємництва та споживчого ринку Харківської міської ради
 • Образование
 • семья и молодежь
 • Харьківский водопровід (КП "ВТП "Вода")
 • Офіційний сайт КП «Харківський метрополітен»